Uygulama ve Uygulamadan Sonra

Vazer lipoliz nasıl uygulanıyor?

Uygulanacak alan ve etkilenecek yağ hacmine bağlı olarak  vazer lipoliz lokal anestezi ile, sedasyonla veya genel anestezi altında yapılabilir. Vazer lipoliz sonrası birçok hasta evine kısa süreli istirahatı takiben dönebilir. Vazer lipoliz sonrası eriyen yağlar, lazer lipolizin aksine canlılıklarını korurlar. Bu nedenle aspire edilen yağ dolgu olarak ta kullanılabilir. Vazer lipoliz sonrası eriyen yağın vakum ile çekilmesi hem karaciğer ve böbrekleri dinlendirir hem de oluşan metabolik yükü azaltarak vücudu rahatlatır.

Vazer lipoliz uygulanacak hastalarda nelere dikkat edilmelidir?

Vazer lipoliz tedavisinde en önemli konu uygun hastanın seçilmesidir. Vazer lipoliz öncesi herhangi bir özel bir hazırlığa gerek yoktur. Her cerrahi uygulamada olduğu gibi aspirin ve benzeri kan sulandırıcılar 10 gün önce kesilmelidir. Vazer lipoliz lokal anestezi altında yapılması planlandığında dahi hastanın 6 saatlik açlık süresi beklenmelidir. Unutulmamalıdır ki vazer lipoliz kilo verme yöntemi değildir. Diyet ve spora rağmen  uzaklaştırılamayan cilt altı yağ birikintisinin hedef alındığı hastayla paylaşılmalıdır. Liposuctionda olduğu gibi öncesinde  diyete gerek yoktur. Ancak rutin sorgulamada alerji, diyabet, tansiyon gibi şikayetler çıkarsa vazer lipoliz öncesi tıbbi önlemleri alınır.

Vazer lipoliz sonrası nelere dikkat etmek gerekir?

Vazer lipoliz i takip eden 7-10 günlük süre sonrası lenfatik drenajı sağlayıp ödemi azaltan, cilt tonusunu arttıran  masaj uygulamaları sonuçları daha da mükemmelleştirir. Özellikle vazer lipoliz sonrası erken dönemde diyete dikkat edilmesi ve ilerleyen süreçte spor uygulamaları elde edilen başarının korunmasında çok faydalı olur. Unutulmamalıdır ki vazer lipoliz ilerleyen süreçte kilo almamanızı garanti etmez. Hasta gereğinden fazla kalori alırsa ; azalan yağ hücresi sayısına rağmen kalan yağ hücrelerinin hacmi artar ve kilo alabilir.